Máš skutečnou kamarádku, ženu přítelkyni, svou blízkou sestru?

Jak si to dnešní moderní svět hezky zařídil. Máme v hlavách nastaveno, že scházení žen je slepičárna, a že ženy jsou jen hrozné drbny. Kde tohle společenské paradigma vlastně vzniklo? Proč nám připadá setkávat se s ostatními ženami stále tak trochu jako ostuda?

 

Možná znáš dvoudílný film Červený stan. Jde o biblický příběh ženy Díny, kde se starozákonní ženy scházely v červeném stanu, který jim byl útočištěm, a muži do něj měli vstup zakázaný.

Tento prostor jim byl k dispozici v době porodů, v lunárních cyklech, při nemoci a odpočinku. Zde si ženy z generace na generaci předávaly příběhy, učily se od sebe moudrosti, sdílely svoje životní zkušenosti, učily se léčit bylinkami a navzájem se podporovaly.

Jestli jsi film neviděla, určitě se podívej, zde najdeš 1. část filmu a zde 2. část filmu. Nemusíš nic stahovat, na serveru vimeo jsou oba díly zdarma k online puštění.

Užij si to :-).

Nic z toho jsem já do svého života nedostala a asi ani mnohá žena dnešní skvělé a tak moderní doby.

Je smutné, že si ženské rody úplně přestaly předávat zkušenosti a životní moudra. Moje babička mi vyprávěla spoustu příběhů o jejich rodině, o jejím tatínkovi a mamince a o válce. Ale o manželství, porodu nebo menstruaci jsem neslyšela ani slovo. Pro tuto generaci byla tato témata naprosté tabu.

Moje maminka mě už informovala o trochu více. Ale o zasvěcení nemůže být řeč. Jednoduše tak, jak to bylo předáno jí a jak to bylo v té době normální. Zlehčeně nějak asi takto: „Aha, tak ty jsi to už také dostala. Tak tady máš vložku, no teď to už to budeš mít takhle každý měsíc. Možná tě bude trochu bolet břicho a nebudeš se moct koupat.  Ano, porod bolí, ale každá žena to přežila, tak ty taky. No a z bylinek leda tak šnitlík do pomazánky.“ :-).

Více si můžeš přečíst v mém osobním příběhu…

Kde se ztratila ženská podpora a proč? Velké téma současné doby – porod v nemocnici. Vezmu to jen zkráceně, začaly mi bolesti, jsem sama, jdu za sestrou, natočí mi monitor, dítě je v pořádku, ještě je to daleko, běžte čekat. Jsem sama celou noc na chodbě a mám velké bolesti.

Ráno přišly bolesti do páteře, bez přestávky. Pojďte na monitor, nemůžu chodit, aha, no tak ale pojďte, jako já fakt nemůžu chodit, ježiš, tak ji tam odvezte na vozíku, nemůžu bolestí ani sedět, no tak si na ten vozík už sedněte! Pak střídavě ležte, dýchejte, jsem tu sama, ležte, dýchejte, jsem sama, jsem sama, jsem už třicet hodin sama, mám pořád strašné bolesti, už chci konec, chci už klidně i umřít, jen ať už to prosím skončí!

Slyším hlasy z dálky: „No tak tady to asi nepůjde, maminka se neotvírá, tak půjde na císařský řez.“

No jak by to taky mohlo jít, zaťatá a zatažená k smrti bolestmi, neuvolněná, bez důvěry ve svoje tělo. Jen slepé spolehnutí na zdravotní personál.

Kde byly moje blízké, podporující a chápající ženy? Kdo se mnou oslavoval tento vzácný okamžik? Kdo mi pomohl a připravil mě na příchod mého dítěte? Jo tak trochu asi internet a možná nějaké knížky!

Podívej se na průběh porodu ve filmu Červený stan. Jak já bych chtěla takhle rodit a klidně i znovu! Jen mít takovou zkušenost a takový silný životní zážitek.

Naše společnost nás spíše naučila mezi sebou jako ženy bojovat a soupeřit. V práci jsou to ostré lokty, kdo je drsnější, kdo má lepší postavení a plat. Ženy se hodnotí jako: ta má lepší auto, ta má bohatšího muže, ta má hezčí šaty, nohy, prsa. O vzájemné ženské podpoře nemůže být ani slovo.

Zažila jsi už někdy skutečnou ženskou podporu? Jestli ne, vyzkoušej nějaký ženský seminář.     

Na ženských seminářích můžeš zažít, co dokáže bezpečný ženský kruh a jak ohromnou léčivou sílu má.

Ženská síla je totiž hluboká, podporující a  mocná. Ženský kruh, ve kterém se ženy navzájem podporují, sdílejí spolu svoje mezigenerační zkušenosti, respektují se, dají si plnou pozornost, úctu a ženskou lásku.

Ještě pořád jsou mezi námi ženy, které takový pocit zažijí úplně poprvé ve svém životě. Takový ženský kruh Tě podpoří na tvé cestě být skutečnou ženou a hlavně cítit se jako žena sama se sebou dobře.

Já bych to přála každé z nás poznat. Najít ženu, která je v životě stejně naladěná jako Ty, která je podporující, která Tě ctí a váží si Tě a nabídne Ti vždy svou pomoc. Skutečnou přátelskou radu a ženské porozumění. Já takové ženy mám a dokonce s nima pracuji, společně tvoříme a navzájem se ve svých talentech obrovsky doplňujeme a podporujeme.

Ony mají to, co já ne a já mám zase to, co nemají ony. Přesto si to nezávidíme a naopak si jedna druhé za svoje talenty nesmírně vážíme. Jedna bez druhé nejsme to, co nyní jsme společně. Líbí se mi přirovnání k řece. Já jsem břeh, vymezuji, kudy naše řeka teče, směr a rychlost. Ony jsou ta voda, která ty dva břehy ladně, lehce a elegantně vyplňují.

Jestli svoji kamarádku, sestru nemáš, najdi si ji! Ženu, která jde stejnou cestou jako ty. A jak ji můžeš třeba najít? Uspořádej u sebe doma setkání, pozoruj a dívej se správně :-).

Ta, co o sobě nebude mít potřebu tolik mluvit a stále něco vyprávět. Ta, co se nebude snažit být středem pozornosti. Ta, co nebude ve svých poznámkách škodolibá. Ta, co se nebude předvádět. Ta, co se tě zeptá, jak se máš ty. Tak teprve ta, může být skutečně vyzrálou ženou a bude mít zdravé životní hodnoty.

A jestli takovou ve svém okolí nemáš, jdi na nějaký ženský seminář. Ideální je dlouhodobý cyklus, ve kterém se ženy potkávají třeba jednou za měsíc a pracují na sobě. Vzájemně se posouvají a mají společná témata. Tam můžeš svou skutečnou novou přítelkyni poznat a založit časem novou skupinu svých blízkých žen – sester.

Buduj svůj kruh žen, které se navzájem podporují, jsou skutečnými kamarádkami a milují se. Dělej si na vaše setkání, a především sama na sebe, čas.

 

S láskou,

Iva Bernát

Iva Bernát
Mým skutečným talentem jsou technické věci ONLINE PODNIKÁNÍ. A protože miluji aplikace a funkční systémy MioWeb, FAPI a Smart Emailing, pomáhám začínajícím podnikatelům jako jejich OSOBNÍ PRŮVODCE plážovým podnikáním.   Můj příběh si přečtěš zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *