A jaký je ten váš rodinný model?

Každý z nás vyrůstal ve své rodině a ať chceme nebo ne, a možná se nám to ani nelíbí, ale právě to je náš základ chování do života.

Tak třeba když si rodiče sebe navzájem moc neváží, hádají se, nebo na sebe mají škodolibé poznámky, nelíbí se nám to. A tak ve svém životě hledáme partnera, s kterým to chceme mít úplně jinak.

Hlavně si ho vážit a být k němu vlídná a laskavá! 

Velmi pravděpodobně se nám to povede a když jsme na začátku vztahu zamilovaní a šťastní, všechno se to daří a vypadá slibně. To by mohlo vyjít.

No a pak se třeba dohodneme na svatbě, nebo se i vezmeme, a tak nějak si myslíme, že toho druhého už víc vlastníme a více se uvolníme.

Přestaneme svoje chování tak moc hlídat a kontrolovat.

Pak se ale často stane, že se začneme chovat tak, jak se chovali naše rodiče k sobě, a mnohdy to ani nevnímáme. Najednou se do rozhovoru dostanou škodolibé poznámky, strach z očekávání, aby nás náš muž také nezklamal, neopustil nás, nepodváděl a aby se choval tak, abychom si ho mohly skutečně vážit.

A najednou jsme jiný pár než na začátku.

Nemůžeme to ovládnout, je to zažitý rodinný model, z kterého jsme vzešli, a tak se prostě bez kontroly chováme tak, jak je nám v povědomí přirozené.

Možná si někdy říkáš: „Já tohle u své matky tak nemám ráda.“ A pak se slyšíš a vidíš, jak děláš úplně to stejné.

Něco ale zvládneme a děláme jinak. Až s přehnaným vzdorem!

Já si třeba pamatuji z dětství, jak se u nás řešilo, že se má rychle zavírat lednička a hlavně, že se mléko nesmí pít z láhve, později z krabice. Vždycky jsem si pomyslela: „Proboha, proč ty dospělí kvůli tomu tak vyváděj. Jaký únik chladu, jaké bakterie?

Já teda tohle nikdy jako dospělá dělat nebudu. Tak to teda nedělám. Myslím, že za to může hlavně to, že ledničky jsou dnes na jiném systému a otevření jim zas tak moc nevadí. A také proto, že když moje dcera pije z láhve mléko, je mi to jedno. U nás se spotřebuje určitě dříve, než by se stihlo zkazit. Spíš jsem měla strach, ať se celá nepolije.

V každém případě jsem tohle dodržela a s naprostou dávkou pravidelnosti tento malý rituální a až rebelský počin ve své kuchyni praktikuji. Otevřu lednici, koukám do ní, někdy si i beru postupně věci a mezitím krájím zeleninu a lednice je pořád otevřená. Nebo se i napiju z té láhve mléka a koukám, jak je ta lednice krásně dokořán otevřená. Dělá mi to tak dobře.

Můj přítel mi to teda nezakazuje, jen když jde kolem, prostě mlčky tu lednici zavře. Ani nechci pomyslet na to, co jemu jede hlavou, ale respektuje tuhle moji úchylku.

Víš, jaké vzorce jsi ze své rodiny převzala?

Co přesně děláš jako Tvoje matka, a přitom Ti to na ní tak moc vadí?

Jaký máš vtah se svou matkou a otcem? Říká se, že každé dítě je půlka otec a půlka matka. Když se třeba rodiče rozvedou a jeden z nich mluví o tom druhém rodiči před svým dítětem špatně, neuvědomuje si možná, že tím vlastně svému milovanému dítěti říká: „Ty jsi špatný.“ Z toho jsou pak ty rozbité malé dětské duše.

Tak možná chápeš, kam tím směřuju.

Je důležité se smířit se svou matkou a svým otcem. Jedině tak se můžeme totiž smířit sami sebou. Vážit si sebe, naslouchat, být se sebou v kontaktu a dělat konečně skutečně dobré věci pro sebe. A tím pak i pro všechny ostatní v našem okolí…

Tak vzhůru k odpuštění!

Mě pomohla metoda RUŠ, konstalace a pak moho roků práce na sobě. Jak se říká osobní rozvoj. Vidět věci v širších souvislostech a z většího nadhledu. Chápat vše jako jeden velký celek. Vše souvisí se vším.  Odpuštění rodičům, sobě a zbavení se všech svých otroků. A že jich teda bylo! A kdy je na téhle cestě hotovo? NIKDY! Jakmile se vydáš po téhlé dálnici, čeká tě jedna TRANSFORMACE  za druhou a pak ti dojde, že je to už na celý život. Vzít zpátky to nejde a už víš, že to ani nechceš!

Držím nám všem palce!

S láskou

Iva Bernát

Iva Bernát
Mým skutečným talentem jsou technické věci ONLINE PODNIKÁNÍ. A protože miluji aplikace a funkční systémy MioWeb, FAPI a Smart Emailing, pomáhám začínajícím podnikatelům jako jejich OSOBNÍ PRŮVODCE plážovým podnikáním.   Můj příběh si přečtěš zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *